pátek 21. prosince 2007

Procházej se!

Vločky padají na studenou zem.
Tolik otázek poletuje kolem.
Slovník v rukou, nikde odpověď...
A vločky? Poletují na zpověď!

Procházej se! Nikde odpověď.
Jak Darmoděj. Sám mezi
lidmi. Jak Darmoděj bez slzy!

Tvů Darmoděj, osudů
i bez lásek. Poletuj!
A vločky? Tiše tají.
Tak jak zamilovaní.

úterý 18. prosince 2007

Lezení - Bouldering

Tak, tačínám nový seriál na téma lezení a lezectví. V první části začnem asi tím nejjednodušším ( vzhledem k náročnosti na započetí stím ).

Tedy bouldering.

Bouldering vznikl přibližně v 80.-90. letech 19. století ( ano brzo co ? ) Jenže, původně to nebyl sport ale součást tréninku a výcviku pro horolezce a náročnější lezecké akce. Přibližně v 50. letech století 20tého přišel učitel gymnastiky John gill na to, že lezení po šutrech je docela zábavné.


Takže oco jde, jak jsem už řekl jde o lezení v nízkých výškách. Nízká výša je relevantní pojem, neboť hranice mezi boulderingem a free solo lezením je řekněmě tenčí než vůbec nějaká. Jedná se o lezení extrémní. V podstatě jde oto, ýe máme šutr X a máme na něj vylézt tím co nejnáročnějším způsobem. ( Pokud najdete náhodou halu letzeckou kde bude boulderingová stěna, tak tam často stačí vbec se dostat na cílový úchyt :-D viz letošní mistrovství ČR )


Vybavení ? Tak u vybavení je investice dost nízká, stačí lezešky a pytel magnezia.... ( tohle magnezium neni prvek, ale  4MgCO_3 \cdot Mg(OH)_2 \cdot 4H_2O ( wikipedia) lezečky se dají pořídit tak kolem 1000 korun i nové.

Výhodou boulderingu je minimální nutnost investice, zábavnost, relativní nenáročnost, jak finanční tak šasová. Bezpečnost. Tady bych se pozastavil, k zastavení a zmírnění pádu se používají takzvané bouldrmatky, jde v podstatě o hodně lepší žíněnku která zabrání docela dost slušnému pomlácení ( kdo sletěl ze metru a pul na zada na šutry ví očem mluvím.) Nejsou ale bezpodmínečnou nutností, stačí kamarád co vás bude přidržovat.

Sportovní lezení a jeho pravidla:
zde byl zdrojem server bouldering.cz


  • Systém soutěže Závody jsou dvoukolové. První kolo je kvalifikační, druhé kolo finále.
  • Výsledky kvalifikačního kola každého závodníka jsou hodnoceny takto - top, počet pokusů top, zóna, počet pokusů na zóny, bodová hodnota chytů
  • Každé kolo probíhá na rozdílných problémech (dále jen. bouldry). Každé kolo má min. 3 bouldry.
  • Postupy do finálového kola
  • Do finále postupuje 10 závodníků nebo 8 závodnic.
  • V případě menšího počtu závodníků než 10 resp. 8 postupuje pouze polovina startovního pole.
  • V případě shodného výsledku většího počtu závodníků na posledním postupovém místě se postup řídí pravidlem plovoucí kvóty.
  • Startovní pole ve finálovém kole Ve finálovém kole je startovní pořadí závodníků určeno opačným výsledným pořadím z kola prvého. "nejlepší na konec"
  • Závodník a jeho povinnosti Všichni závodníci jsou před započetí svých lezeckých pokusů v izolaci, aby neviděli jak se jednotlivé bouldry lezou. Závodník se po ukončení pokusů na bouldru odebere do přechodné izolace, kterou mu ukáže rozhodčí, zde vyčká odpočinkový čas, než bude přiveden na další bouldr. Závodník je povinen lézt v dresu (triko),které může dodat pořadatel. V ostatních případech nesmí lézt bez trika.
  • Izolace Všichni závodníci jsou před započetím závodu v izolaci. Izolace je určený prostor, kde je závodníkům umožněno rozcvičení a rozlezení na stěnce. Závodník nesmí tento prostor opustit nebo jakkoliv (např: posunky) kontaktovat osoby mimo tento vymezený prostor. V izolaci je zakázáno uchovávání a používání mobilních telefonů. Závodník se po odlezení nesmí vracet do izolace a při jejím opouštění si z ní bere svoje věci.
  • Přechodná izolace V tomto prostoru čeká závodník na svoje další bouldry. Zjišťování informací o bouldrech a jakákoliv komunikace s kýmkoliv a jakkoliv, kromě rozhodčího, je striktně zakázána. V případě porušení tohoto pravidla hrozí závodníkovi diskvalifikace ze závodu. V tomto prostoru závodník mlčky vyčká na časový signál, kdy bude moci nastoupit do dalšího bouldru.
  • Časový limit Před zahájením kol bude vyhlášen časový limit na bouldry. V časovém limitu se závodník seznámí s bouldrem a pokusí se ho vylézt. Kontrola času a)je možná na monitorech kde cyklicky vyprchává určený čas na bouldr b) u rozhodčího. Poslední minuta a konec limitu jsou hlášeny nebo je na ně jinak zvukově upozorněno. Závodník má určený čas na bouldr a po jeho vypršení nebo ukončení pokusů má stejný čas na odpočinek před dalším bouldrem. Takto projde celým závodem.
  • Bouldry O bouldru je závodník poučen od rozhodčího, který mu ukáže nástup, zónu, top případně závodníka seznámí s omezeními, které budou zároveň označeny barevnou páskou. Nástup: Bude pro všechny závodníky stejný a bude určen danými chyty popřípadě i stupy, nebo částí stěny, s označených míst závodník začíná lézt bouldry. Zóna: Jasně daný a vyznačený chyt, nebo část stěny v bouldru. Zóna je pomocné, hodnotící kritérium umožňující přesnější rozřazení výkonů závodníků. Rozhodčí závodníkovi řekne za jakých podmínek mu bude zóna započítávána, to znamená zda jí stačí držet jednou, nebo dvěma rukama a jak dlouho. Není povinné použít zónu k vylezení bouldru. Jestliže závodník zónu vynechá (nepoužije ji jako chyt) a vyleze top je mu započítávána na stejný pokus na jako top. Jestliže závodník zónu vynechá (nepoužije ji jako chyt) a nedá top je mu započítávána pouze hodnota nejvýše dosaženého, viditelně drženého chytu i v případě že je tento chyt v postupu bouldrem dále než zóna. Top: Jasně daný a vyznačený chyt, nebo část stěny kde bouldr končí. Za dosažení topu je považováno jeho držení oběma rukama současně ve statické formě provedení. Top je uznán po oznámení rozhodčího jasným povelem. Např. Dobrý, Top atd.
  • Pokusy Do výsledků se hodnotí jen pokus, který byl započat v nástupu. Za pokus se pokládá každé vyvěšení se do chytů, při kterém dojde k odlepení obou nohou od země-matrace.
  • Držení chytu - Chyty Za držený chyt je považován pouze ten, který lezec použije na další postup bouldrem nebo ten, který lezec drží ve statické podobě. Každý držený chyt má svou bodovou hodnotu určenou stavitelem bouldru. Je zakázané na postup bouldrem používat dírky pro montáž chytů, stane-li se tak je závodník povinen na vyzvání rozhodčího ukončit pokus. K čištění chytů smí lezec použít pouze pomůcky dodané rozhodčím. Čištění bouldrů probíhá na požádání závodníka během závodu a po ukončení pokusu na bouldru.
  • Hodnocení výkonů lezců U každého bouldru je rozhodčí, který sleduje a zapisuje lezcův výkon. Souhlas s výsledkem ztvrdí závodník podpisem nebo parafou. K hodnocení výkonů v jednotlivém bouldru slouží pět kritérií a to v tomto pořadí: Top, Počet pokusů na top, Zóna, Počet pokusů na zónu, Bodová hodnota chytu. O celkovém umístění pak rozhoduje součet výsledků z jednotlivých bouldrů, a to v tomto pořadí: Topy, Počty pokusů na Topy, Zóny, Počty pokusů na zóny, Bodové hodnoty chytů.
  • Omezení a protesty Na jednotlivá omezení v bouldrech budou lezci informováni od rozhodčího daného bouldru. Závodů se nemohou zúčastnit lezci mladší 16 let (kalendářního věku) Závodník může v případě nesrovnalostí po vyhlášení výsledků podat protest. Protestné je 200,- Kč. Vyřešení protestu posuzuje hlavní rozhodčí a rozhodčí jednotlivého bouldru. Protestné 200,- Kč je v případě uznání protestu vráceno.

na závěr:

Mark Baker definoval bouldering následovně: "jak vylézt relativně krátké sekce útesů, valounů a zdí, obvykle ménších než 4 metry, bez použití bezpečnostního vybavení jako, lana a helmy, atd".

John Sherman popsal bouldering takto: "jako nejvíce smyslnou disciplínu lezení, která zahrnuje výbušnost a pohyb vyžadující sílu, ale také schopnost sladěnosti se skálou".


A link : PAD bouldering gear . Boulderingovz web.

pátek 7. prosince 2007

Ikary a jeho básnícký koutek

Lidé zvěstujte!
že nadoril se
ten co nenáviděn,
a k nenávisti odsouzen
bude na věky věků!

Tak dozněl rozsudek.
Temné oči oděli se
do hávu z perliček
slz, nerozhlédly se
po světě tak blízkém.


Tohle je něco jako o me možná.

Ležel, Na oblohu se díval.
Brečel, v srdci pravdu hledal.
Smál se, Strach nevídal.
Zmeřel, prý popošel v dál.

Skleněné oči elfky

Les šuměl, vlasy
zlaté tiše plály.
Oči skleněné,
pravdu hledaly.
Tam, kdesy v dály.

čtvrtek 6. prosince 2007

Slovenská Superstar

Zábavný pořad Slovensko hledá SuperStar se při posledním přímém přenosu změnil v nechtěné drama. Soutěžící byli totiž nuceni oznámit smrt dvou těžce nemocných dětí, kterým byl večer věnovaný a kterým chtěli finančně pomoci.

6. 12. 2007 10:56 - BRATISLAVA

Dvouletá Adélka a 15letá Veronika se totiž přímého přenosu televize Markíza nedožily. Pod dojmem těchto smutných zpráv v původně zábavném pořadu plakali soutěžící, členové poroty, diváci v sále i u obrazovek.

Zkušené moderátorce Adéle Banášové došla slova a se slzami v očích odešla do zákulisí. Nejtvrdší porotce Pavol Habera pod dojmem událostí zcela přestal hodnotit soutěžící a další porotkyni Daře Rolinc stékaly po tvářích slzy.

Nejhorší to měli soutěžící, kteří několik dní před finálovým večerem navštívili rodiny nemocných dětí a odevzdali jim šek v hodnotě několika desítek tisíc slovenských korun.

V přímém přenosu však byli nuceni oznámit, že dvě z dětí mezi tím zemřely. Jedna z favoritek soutěže 15letá Dominika Mirgová například navštívila rodinu dvouleté Adélky, která doslova několik hodin před zahájením přímého přenosu podlehla rakovině.

"Měla jsem velké problémy potlačit emoce, zazpívat písničku a nerozplakat se," přiznala.

Původně zábavný pořad, který sleduje také velké množství dětí, se tak změnil v drama. "V podobných projektech je spojení soutěže a charity zcela běžné. Nikdo nemohl tušit, že to bude mít tak tragický vývoj," vedla mluvčí televize Oľga Dúbravská.


zdroj: Novinky.cz

Anděl a moře

Svět krví sytí moře.
Řeky rudnou od hoře
těch co o milý strom
přišli vinnou hoře.

Sedím, přetvářku nevnímám.
Co teď? Víno! Víno si dám..
Dál, tak jak vy, sytím moře..
Hoře? Přes víno nevnímám.

Gramofon rozbil se,
lidé dál sytí moře.
Kam cit ten, poděl se?!
Jak gramofon, rozbil se....

Hledí modr0 oči na
rudé moře, pláčí.
Za lidí zlomená srdce,
bez lásky. Sedí na břehu.

Anděl tvého srdce.
Hledí na moře,
pije víno a je mu hořce.
Utekls od něj v bouřce.

středa 5. prosince 2007

Serj Tankian



Tak po delší odmlce k nám opět přichází nový vítr hudebního světa, aneb náš music report tohole blogu. Vzdělání není nikdy dost! Schválně komu z vás něco řekne Jméno napsané v nadpisu, tedy Serj Tankian? Já moc nemám pamět na jména, pátrat jsem musel asi půlku písničky. Úspech se nakonec dostavil ikdyž za pomoci ( vydatné) melodie té skladby....


Serj Tankian se narodil 21.8.1967 v Beirútu v Libanonu, ale není Libanonec jak by se mohlo zdát, nýbrž armén. Už? Pořád ne? Tak další kousek nápovědy.... Je součástí tří projekt přičemž jeden takříkajíc spí ( asi napořád). Pořád ne? Působí také v neziskové politické organizaci Axis of Justice, spolu s multi-instrumentalistou Artem Tunc Boyaciyanem. Je vegetarián. Napsal Zbírku básní.

Je frontman spících System of a Down. ( další projekty jsou Serart, sólovka například).


K jeho prvotině jako samostatného projektu ( mimo bubnů je prý nahraný v podstatě jím), mohu říct, že je perfektní a jsem jím neuvěřitelně nadšený!
Empty Walls


Klip k
The Unthinking Majority je absolutně vše říkající snad každému. ( Ale je s podivem že není singlem, tím bude Empty Walls ) Takže, Elect The Dead ukazuje, že Serj je opravdu extra třída. Abych nezapoměl, komentéř k skladbě The Unthinking Majority od Serje: "Singl 'The Unthinking Majority' jsem musel vydat... abych se vyjádřil k aktuální katastrofě - kolapsu demokracie." To odpovída enormě politickému vyjádření a vyznění skladby.
The Unthiniking Majority


Tak, Pár lahúdek ke konci. Recenze Muzikus
e na aktualní Serjovo album:

Kdyby snad došlo k mýlce, Serj Tankian opravdu není jen zpovykaný chlapík s hysterickou vyřídilkou. Na čerstvém sólovém albu dál rýpe do závažných společenských témat, ale své myšlenky zabalil do trochu střídmějších rockových písniček.
Ulehnutí System Of A Down k (věčnému?) spánku dost možná prospělo všem, Serj konkrétně vystoupil z tvůrčího stínu kytaristy Darona Malakiana a složil a nahrál (kromě bicích v pravém smyslu slova sólově!) vyspělou desku plnou silných melodií. Muzika už tolik netěká a nenervuje, ale pořád je okamžitě jasné, odkud vítr vane a třeba singl The Unthinking Majority s vtipnou „swingující“ mezihrou je jasným signálem pro každého fanouška „systémů“. Po trochu přešlechtěném a okázale nabubřelém dvojalbu Mezmerize/Hypnotize je na Serjově novince Elect The Dead zase ke slyšení někdejší svěžest, strhující přirozená energie a emotivní působivost starších nahrávek SOAD.

Zlatý hřeb: Saving Us, The Unthinking Majority, The Sky Is Over
Zní to jako: o trochu uvolněnější System Of A Down

- Hodnocení bylo 6 ze 7 -

Ještě rozhovor:


Jak byste charakterizoval své první sólové album?
Je to rocková deska. Možná se podobá prvnímu albu SOAD, aspoň co se týče energie a expresivnosti. Vzhledem k mému hlasovému rozsahu se může zdát v tvrdších částech určitá podobnost s předcházející tvorbou. Myslím si, že hudba z alba Elect The Dead je veselejší než to, co jsem dělal dřív.

Z kolika skladeb jste vybíral?
Přibližně z pětadvaceti. Potom jsem je zredukoval na patnáct, na albu jich je nakonec dvanáct. Některé jsem měl v šuplíku už déle, jiné vznikaly teprve nyní.

Je pravda, že původně se mělo album jmenovat jinak?
Původní titul měl být The Flying Cunts of Chaos (Létající dámská přirození v chaosu), ale každý mě od toho odrazoval.

Plánujete představit Elect The Dead také živě na koncertech?
Právě se snažím dát dohromady kapelu tak, abychom od příštího roku mohli hrát na koncertech a hudebních festivalech. Věřím, že nás to bude bavit.

Stýkáte se ještě s bývalými spoluhráči ze SOAD?
Všichni jsme teď zaměřeni na svoje vlastní projekty. Ale John Dolmayan nahrál bicí do několika písní na mém albu. Myslím, že to je poznat – i v těch jemných částech je tvrdší než kdokoli jiný.

Kdo další s vámi na albu spolupracoval?
Dalším hostem byl bubeník Brian "Brain" Mantia známý ze skupiny Guns n’Roses.

Kdo měl největší vliv na vaši hudební kariéru?
Nejmenoval bych konkrétní osoby. Dávám přednost lidem, kteří dokázali dělat něco neobyčejného – ať už v politice nebo hudbě. Lidem, kteří se dokážou obrátit proti nepsaným zákonům toho, co by mělo být, a dokázali vytvořit něco mimo. Kromě toho má na mě vliv i obyčejný každodenní život. Miluji umění, přátelství, film... Toho, čím jsem ovlivňován, je spousta.

Jak to probíhá, když přijde inspirace? Skládáte dřív texty, nebo hudbu?
Obvykle skládám oboje separátně. Hraju si na piano nebo kytaru a začínám si k tomu pobrukovat. Vokál a rytmus se automaticky změní v nějaká slova. Někdy toho ve finálním textu využiji, jindy ne.

Co chystáte do budoucna?
Chtěl bych připravit další desku, tentokrát více v symfonickém stylu se smyčcovými nástroji, velice emotivní a akustickou. Snad také více pracovat na filmové hudbě. Nevím, jestli bych chtěl vydat další básnickou sbírku, ale protože mě baví dělat různé styly, přemýšlím o tom, že bych napsal román. Ne fikci, ale něco, co by bylo zároveň politické i spirituální.

Je pravda, že jste přijal občanství Nového Zélandu?
To je nedorozumění, dostal jsem jenom právo k pobytu. Je to v mnoha směrech nádherná země. Jídlo je tam stoprocentně organické, čistý vzduch a voda... Dá se tam relaxovat. Na Zélandu se cítím svobodně.

Projel jste skoro celý svět s hudbou. Jak se vám líbilo v Praze?
Už je to dávno, co jsme tam hráli, ale je to jedno z měst, které miluji. Vzpomínám si, že jsme bydleli na kopci, odkud bylo vidět celé město. Skoro jsem nespal a brzy ráno jsem se šel projít. Pršelo a nikdo nikde nebyl. Praha má nádhernou architekturu. I setkání s obyvateli bylo úžasné. Lidé byli příjemní a všude byly nejkrásnější dívky, jaké jsem kdy viděl. Celé mi to připadalo velice umělecké. Doufám, že tam brzy budu moct zase přijet.


V současné době žije v Calabase ve státě Kalifornie, jeho rodina ovšem pochází z Bejrútu, odkud se Serjova rodina kvůli válce v jeho osmi letech odstěhovala. To je jeden z původů proč píše hodně protiválečné písně (B.Y.O.B., War?, P.L.U.C.K. atd).